recenzja singla: Owen – Bad Blood
recenzja singla: Owen – Bad Blood

8

Martwiłem się do niedawna, że Mike Kinsella, z uwagi na specyfikę wykonywanej przez siebie muzyki popadnie w końcu w rutynę grania łudząco podobnych i z biegiem czasu coraz bardziej nużących piosenek. Już pierwsze trzy albumy mogły ten stan rzeczy znacząco sygnalizować, ale wtedy nastąpiło „At Home With Owen” i okazało się, że Mike popełnił właśnie swoje opus magnum. Moja obawa zaczęła kiełkować przy okazji „New Leaves” (2009), gdzie brat neurotycznego Tima bardzo ładnie sobie poradził, ale też wręcz wymusił zadanie pytania „co dalej?” względem przyszłych pomysłów. Dwa lata później młodszy Kinsella udowodnił jednak, że z czychającej na niego pułapki doskonale zdaje sobie sprawę. Również dziś wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż prędzej Antoni Macierewicz zostanie prezydentem Rosji niż Owen poniesie artystyczną klęskę. W niektórych ludzi wypada po prostu wierzyć.

„Bad Blood” to doprawdy małe arcydzieło. Lirycznie Mike opowiada nam o swojej rodzinie i dzieli się cennymi jak to w jego przypadku, ładnie sformułowanymi przemyśleniami. Poznajemy dziadka, który był tak nieśmiały, że bez piwa nie chciał wychodzić z domu. Babcię, która z kolei prędzej wolałaby pójść do piekła niż umierać samotnie. Wszystko to wraz z dominującym wnioskiem Kinselli, o niemożności ucieczki przed wpływem genów brzmi bardzo krzepiąco. Muzycznie dostajemy akustyczną piosenkę z niemalże math-rockowymi elementami stanowiącymi intrygującą ozdobę. Melodie jakimi Mike tu wywija brzmią dokładnie tak jak powinny czyli  błogo i romantycznie. Kompozycyjnie, nie dość, że piosenka zachowuje swoją płynność to jednocześnie stale urozmaicana jest pauzami, lekko łamanym rytmem czy innymi smakowitymi elementami na czele z piękną solówką. Rzecz na parę dobrych, zajmujących przesłuchań. Najlepiej tych późnopopołudniowych/wczesnowieczornych.

Napisany przez Łukasz Zwoliński 0 Komentarzy , , , , , , , ,

0 komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>